WHAT A WEEKEND!! Check out all of our very long list amazing swimmers who contributed to our win in the Women’s Napthine Shield for aggregate points and runner up in the Men’s aggregate points and being runner up overall to Traralgon by just 222 points!

Over three days of competition, we finished 2nd to Traralgon by one of the smallest margins we’ve seen for a long time – around just 250 points!The last day of competition saw us win 10 out of 22 relays, and come second for the Australia Day shield by just 6 points!

We are very proud of Matilda Byrnes was awarded best 13/U swimmer and Madison Cooper who took out the Australia Day Medallion. Our girls also won the Napthine Shield for aggregate team points – the first time we have won this award since 1999.

Medallist’s

Sam Ashby – 1st 50 Fly and 17/O 4×50 medley relay, 2nd 50 breast, 3rd 4×50 open mixed medley relay + 1 top 8 finish

Brooke Briscoe – 1st 4×100 medley relay, 14/u and 16/u 4×50 medley relay and 14/u freestyle relay, 2nd 100 fly, 3rd 100 free, 100 back, 200 IM + 1 top 8 finish

Nicole Briscoe – 1st 200 IM, open 4×100 free and medley relay, 16/u 4×50 medley relay, 2nd 100 free, 3rd open 400 free, 100 fly, 4×50 free relay + 2 top 8 finishes

Matilda Byrnes – 1st 100 free, 100 back, 100 fly, 200 IM, 4×100 open free and medley relays, 16/U 4×50 free and medley relays, 2nd open 200 fly + 4 top 8 finishes

Madison Cooper – 1st open 400 free, open 200 free, open 400 IM, open 100 free, 4×100 free and medley relays, 16/U 4×50 medley relay, 2nd 100 free, open 200 back, 200 IM, 3rd 100 back, 100 breast, 16/U 4×50 medley relay + 3 top 8 finishes

Ned Gillick – 1st 12/U 4×50 free and medley relays

TJ Holman – 2nd 14/U 4×50 free and medley relays + 5 top 8 finishes

Zachary Hussain – 1st open 100 fly, open 200 back, 17/O 4×50 medley relay, 2nd open 100 back, 50 fly, 200 IM, 50 back, 3rd open 400 free, mixed 4×50 medley relay, 17/O 4×50 free relay + 2 top 8 finishes

Max Hussey – 1st 12/U 4×50 free and medley relays, 2nd 14/U 4×50 medley relay + 1 top 8 finish

Zoe Jennings – 1st 4×100 open free relay, 3rd mixed 4×50 medley relay, 16/U 4×50 free relay + 6 top 8 finishes

Zeke Lamborne – 2nd 14/U 4×50 medley relay, 3rd 100 breast, 200IM + 2 top 8 finishes

Jonathon Leong – 1st 12/U 4×50 free and medley relays + 4 top 8 finishes

Dylan Logan – 1st 17/O 4×50 medley relay, 3rd 17/O 4×50 free relay + 5 top 8 finishes

Kai Lumsden – 3rd 17/O 4×50 free relay + 6 top 8 finishes- Hayley Mackinder – 1st open 200 breast, open and age 100 breast, 16/U 4×50 medley relay, 14/U 4×50 free and medley relay, 4×100 open medley relay, 2nd 100 free, 200 IM + 1 top 8 finish

Aidan McGee – 1st 12/U 4×59 free and medley relay, + 1 top 8 finish

Andy McColl – 1st 17/O 4×50 medley relay, 3rd 17/O 4×50 free relay + 2 top 8 finishes

Layla McInnes – 1st 14/U and 16/U 4×50 free and medley relays + 1 top 8 finish

Lacey O’Brien – 1st mixed 4×50 medley relay + 6 top 8 finishes- Sabrina Poh – 12/U 4×50 free and medley relays

Sarah Provily – 1st 12/U 4c50 free and medley relays, 3rd 100 breast + 1 top 8 finish

Chanel Simsic – 3rd 16/U 4×50 free relay + 3 top 8 finishes

Thomas Smith – 2nd 16/U 4×50 free and medley relays + 3 top 8 finishes

Zahlie Snijders – 3rd 50 free- Jessie Steinman – 1st 50 fly, 50 breast, 50 back, 12/U 4×50 free and medley relays, 2nd 50 free

Josh Wilkinson – 1st 100 fly, 2nd 200 IM, 14/U 4×50 free and medley relays, 3rd 100 free + 3 top 8 finishes

Top 8 finishes

Dax Conheady x 2

Bradley Doolan x 4

Lachlan Dosser x 1

Dibs Fitzgerald x 3

Nicole Forastieri x 4

Emma Hocking x 2

Liam Humphreys x 2

Tom Hussey x 1

Lily Ikkawati x 2

Ryan McGrane x 5

Phoebe Mitchell x 3

Alec O’Brien x 5

Olivia Platt x 4

Yuma Razal x 1

Cameron Ricchini x 4

Lachlan Ricchini x 1

Jake Riches x 3

Harry Sanderson x 1

Will Sanderson x 2

Jack Simsic x 5

Keppler Snijders x 1

Rob Steinman x 1

Sara Steinman x 3

Noah Stephens x 2

Will Stokes x 4

Matthew Suhandi x 4

Byron Ward x 8

We would like to thank the Gippsland Fistrict and Warragul Swimming Club for coordinating this event in just a few short weeks. We love being back competing at our favourite meet!

Another big thanks goes out to all of our coaches, parents and committee members who do whatever they can to ensure we can perform at the highest level!Our club is heading in a great direction and there is so much good to come for us!

Bring on short course countries and 2022!

GO GEELONG! 👊🏼👊🏼